تبلیغات
جاسک خبر - دو یادداشت درباره دسته گل اخیر صدا و سیما
جاسک خبر

اتفاق تغییر گفته‌های محمد مرسی توسط مترجم سازمان صدا و سیما، همچنان مورد بحث و نظر است. این دو مقاله از جمله این واکنش‌ها هستند که می‌خوانید:

به نظر می رسد چنین تصمیماتی، یعنی «عدم بازتاب کامل واقعیات موجود» بدین سبب است که رسانه ملی قدرت ارائه تحلیلِ شامل به مخاطب خود را ندارد. تحلیلی که بتواند هم موضع مُرسی نسبت به سوریه را بداند و هم از او حمایت کند. تحلیلی که هم نسبت به مشکلات فعلی سوریه آگاه باشد و هم بداند چرا الآن وقت اصلاحات در آن ساختارها نیست. تحلیلی که هم سخنان اوباما را بشوند و هم دچار تضاد درونی نگردد. لذا مدیران سازمان از اساس صورت مسأله حذف نموده و به جای زحمت ارائه تحلیل واقعیات متضاد به مخاطب، قسمتی از آنها را بکلی حذف می کنند!

به گزارش سرویس نقد رسانه پایگاه 598، علی رغم خودتشکری های رسانه ملی نسبت به پوشش خبری اش از اجلاس سران غیرمتعهدها، عملکرد تلویزیون در این مسأله به واقع مشکلی جدی را ایجاد نموده است. اگر تاکنون ناواردی و اشتباهات و سانسورهای صدا و سیما تنها دامنگیر مخاطب داخلی و وسیله ای برای تمسخر ماهواره های فارسی زبان معاند نظام بود، اینبار مشکلی را به بار آورده است که دامنه آن تا احضار برخی از مقامات ما را در پی داشته است.

این اتفاق همان تحریف سخنان محمد مُرسی رئیس جمهور مصر بود که سخنان انتقادی او نسبت به دولت سوریه، به دولت بحرین نسبت داده شد. یادآور می شویم که چنین تحریفی قانوناً جز به دستور شخص رئیس رسانه ملی میسر نخواهد بود. اینکه آقای ضرغامی این اتفاق را به گردن مترجم تازه وارد در شبکه یک انداخته اند، اگر بخت با ما یاری باشد، خود موضوع جدیدی برای رسانه های خارجی و ایجاد بحران نگردد. این یعنی رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران آنچنان بی در و پیکر است که یک مترجم به صلاحدید خود، سخنان یک رئیس جمهور را در مهمترین اجلاس بین المللی تحریف و وارونه می نماید.

به نظر می رسد چنین تصمیماتی، یعنی «عدم بازتاب کامل واقعیات موجود» بدین سبب است که رسانه ملی قدرت ارائه تحلیلِ شامل به مخاطب خود را ندارد. تحلیلی که بتواند هم موضع مُرسی نسبت به سوریه را بداند و هم از او حمایت کند. تحلیلی که هم نسبت به مشکلات فعلی سوریه آگاه باشد و هم بداند چرا الآن وقت اصلاحات در آن ساختارها نیست. تحلیلی که هم سخنان اوباما را بشوند و هم دچار تضاد درونی نگردد. لذا مدیران سازمان از اساس صورت مسأله حذف نموده و به جای زحمت ارائه تحلیل واقعیات متضاد به مخاطب، قسمتی از آنها را بکلی حذف می کنند!

پیش از ارائه گزارش از ابعاد رسانه ای این اتفاق در جهان، به ذکر نکات دیگری از آخرین گاف رسانه ای تلویزیون می پردازیم. پخش زنده این اجلاس بر عهده شبکه خبر بود. این پخش از طریق چهار دوربین واقع در فرودگاه مهرآباد، دوتا در محل اجلاس و استودیو خبر صورت می گرفت. اما گویی یا کسی مسئول جابجایی این دوربین ها نبود و یا فرد مذکور هر چند دقیقه یکبار پای دوربین ها می نشست. چراکه در بسیاری از ساعات شاهد پخش صحنه خالی، دوربین لرزان، خمیازه مخاطبان در هنگام سخنرانی و... بودیم. این اتفاق متأسفانه حتی مابین سخنرانی رهبر معظم انقلاب هم به کرات روی داد.

اما از این مسأله بدتر، بی اطلاعی و ناواردی کامل مجریان این پخش، یعنی خانم حسنی دخت و آقای خسروی بود. علاوه بر اغلاط تلفظی، املایی (نظیر دکتر آیت الله هاشمی رفسنجانی!) نگارشی و نحوی فراوان، با کمال تأسف شاهد بودیم که این دو حتی نام و سمت میهمانان را نمی دانستند و با ورود هر نفر، تنها یک جمله تکرار می شد: «مهمان جدیدی وارد شد و مورد استقبال آقای دکتر احمدی نژاد و رحیمی واقع شد!». پس از چندی که افتضاح به اوج خود رسید، این دو خلاقیتی به خرج داده و از روی لباس و شمایل افراد، در مورد سمت او به گمانه زنی پرداخته و مثلاً در مورد رئیس مجلس عمان گفتند «از لباس و چهره ایشان معلوم است که گویا از عمان هستند!». فاجعه تا بدانجا بود که مجریان شبکه خبر صدا و سیما جمهوری اسلامی حتی چهره «حامد کرزی» و «نوری مالکی» را هم نمی شناختند ...

حال به بازتاب رسانه ای آن تحریف می پردازیم. همانطور که ذکر شد، متأسفانه این افتضاح سبب شد تا تیتر یک تمامی رسانه ها، به جای ده ها خبر از خشم رسانه های نظام سلطه نسبت به اقتدار ایران اسلامی، خبر «تحریف سخنان رئیس جمهور مصر در تلویزیون دولتی ایران» شود.

 

* و در یادداشت دیگری می‌خوانیم:

برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران ، با حضور مقاماتی از 141 کشور و سازمان بین المللی ، در حدی با شکوه و منظم برگزار شد که رسانه های ضد ایرانی ، عملاً سوژه ای برای تخریب کشورمان در جریان این اجلاس نداشتند و حتی برخی از رسانه های بین المللی ترجیح دادند اجلاس تهران را بایکوت خبری کنند و چیزی جز خبر کوتاه برگزاری اجلاسی در تهران ، مخابره نکنند.

در چنین شرایطی که همه چیز خوب پیش می رفت ، باز هم صدا و سیما دسته گل به آب داد و با تحریف سخنان محمد مرسی ، رئیس جمهور مصر در افتتاحیه اجلاس سران ، سوژه ای داغ و موجه در اختیار رسانه های عربی و غربی گذاشت تا آنها بتوانند پیروزی دیپلماتیک ایران در این اجلاس را تحت الشعاع این موضوع قرار دهند و یک موج خبری ضد ایرانی را با قدرت تمام شکل دهند.

از جمله شبکه الجزیره ، که پر بیننده ترین شبکه ماهواره ای در کل جهان عرب است و نیز بخش انگلیسی این شبکه ، در برنامه ای ، به بررسی نحوه این ترجمه پرداخت و بخش های مختلف سخنان مرسی و ترجمه صورت گرفته از آن را به تفکیک و تشریح برای مخاطبانش توضیح داد.

در این میان ، صدا و سیما به جای آن که فوراً عذرخواهی و قضیه را اصلاح نماید تا بیش از این ، کشورمان زیر سوال نرود ، بر خطای خود اصرار ورزید به گونه ای که رئیس این سازمان مدعی شد که فقط در یک جا ، به جای کلمه سوریه ، نام بحرین آمده بود!
این در حالی است که اولاً همین یک خطا هم باید اصلاح می شد و ثانیاً ماجرا یک کلمه نبود و همه سخنان مرسی درباره سوریه تحریف و سانسور شد و مفهوم سخنانش را عوض کردند به گونه ای که سخنان مرسی علیه نظام سوریه ، طوری ترجمه شد که گویا مرسی از اسد حمایت می کند!

واقعاً چه نیازی بود که صدا و سیما چنین کاری کند؟ مگر نه این است که مواضع مصر با ایران درباره سوریه متفاوت است ، همه دنیا هم این را می داند و این هم ، امری طبیعی است؟

از دو - سه سال پیش تا شهریور امسال ، همه دستگاه های نظام ، از وزارت خارجه گرفته تا نهادهای امنیتی و انتظامی و از شهرداری گرفته تا وزارت راه و شهرسازی و ... شبانه روز در تلاش بودند که اجلاسی در خور شأن نام ایران برگزار کنند و برغم تمام کارشکنی های خارجی برای عدم مشارکت کشورها ، نهایتاً نشست تهران با همکاری مردم ، در شکلی عالی ، آبرومند و عزتمند برگزار شد و در این میان ، یک مترجم صدا و سیما از راه می رسد و همه این زحمات را با "غلط بزرگ" خود به حاشیه می راند و رئیس صدا و سیما هم حتی حاضر به عذرخواهی ساده از ملت ایران و تمام کسانی که زحمت این اجلاس را کشیده بودند به خود نمی دهد.

فرض کنید که اگر یک روزنامه یا سایت ، مطلبی می نوشت و باعث می شد یک موج در رسانه های جهان علیه ایران شکل بگیرد و سفیر یا کاردار کشورمان هم در کشوری احضار شود ؛ با توجه به سابقه ای که سراغ داریم ، حتماً با آن رسانه برخورد می کردند که چرا آب به آسیاب دشمن ریخته است اما وقتی صدا و سیما ، آب و آسیاب را یکجا به طرف مقابل تقدیم می کند ، نه تنها کسی متعرضش نمی شود و حتی تا این لحظه ، شورای نظارت بر صدا و سیما هم تذکری نداده ، بلکه برعکس ، بعضی ها بر منتقدان صدا و سیما هم می شورند که چرا رسانه ملی را تضعیف می کنید ولی هرگز به این نمی اندیشند که این ، رویکردهای غیرحرفه ای و نامحترم مدیران صدا و سیماست که رسانه ملی را تضعیف می کند و نه تنها مردم را در داخل نسبت به آن بی اعتماد می کند ، بلکه در سطح جهان نیز برای کشورمان هزینه زا می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 25 شهریور 1391 10:04 بعد از ظهر
مقام معظم رهبری
حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ى مادیگرایان، مایه‌ى اسارت زن نیست. زن بابرداشتن حجابهاى خود، با عریان كردن آن چیزى كه خداى متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را كوچك میكند، خودش را سبك میكند، خودش را كم‌ارزش میكند.
معاونت تبلیغ و آموزشهای حوزه علمیه در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای فعال سازی بیشتر کاربران اینترنتی در موضوعات دینی مبتلا به ، جهت دهی و طرح مباحث دینی مورد نیاز و ارائه مطالب دینی مستند در فضای سایبری در موضوع حجاب و عفاف، مسابقه وبلاگ نویسی حجاب و عفاف برگزارمی کند.

زمان شروع مسابقه : 29 مرداد 1391 مصادف با عید سعید فطر
زمان پایان مسابقه : 26 مهر 1391 مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه علیهماالسلام
اعلام نتایج : 13 آبان 1391 مصادف با عید سعید غدیر
شنبه 18 شهریور 1391 12:54 بعد از ظهر
سلام برادر جاسکی لطفا در صورت امکان از پزوژه دشت جگین اطلاعاتی بده.مثلا از نحوه اجاره زمینها و نوع کشاورزی انجا
چهارشنبه 15 شهریور 1391 02:49 بعد از ظهر
لطفا با سند و مدرک حرف بزن مشخصه این متن رو از جای دیگه کپی کردی و خوب بود فیلم این سوتی هایی رو که میگی میذاشتی
سه شنبه 14 شهریور 1391 11:53 قبل از ظهر
سلام یه سری به ما هم بزن(جاسک جوان)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


این وبلاگ برای اطلاع رسانی شهرستان جاسک ساخته شده و وابسته به هیچ حزب و گروهی نمی باشد. امیدوارم با نظرات سازنده خود ما را یاری فرمائید.

مدیر وبلاگ : شهروند جاسکی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی