جاسک خبر
مدیر عامل بانک مسکن هرمزگان گفت: چهارصد و ده میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت هزار و ۳۷۳ واحد مسکونی مهر در جاسک پرداخت شده است.
 کمالی ضمن بیان این مطلب اافزود: تا کنون صاحبان ۵۴۴ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه و دفترچه اقساط را دریافت کرده اند.

وی گفت: بیش از ۹۰ درصد واحدهای مسکن مهر قابل سکونت است.
مدیر عامل بانک مسکن استان گفت:۸۳۰ واحد باقی مانده برای گرفتن دفترچه و پرداخت اقساط مراجعه نکرده اند که در صورت نیامدن، با توجه به توافقات صورت گرفته با بنیاد مسکن، این دسته متقاضیان حذف و تسهیلات به افراد دیگر واگذار می‌شود.

کمالی نرخ سود این تسهیلات را ۴ درصد اعلام کرد و گفت:اقساط این تسهیلات به صورت پلکانی،ماهانه ۱۷۰هزار تومان است.

مدیر عامل بانک مسکن گفت:تسهیلات خرید مسکن برای زوج های جوانی که از ۱۷دیماه ۹۳ ازدواج کردند،60 میلیون تومان است که با خرید اوراق و مسکن دارای سند و پروانه ساختمانی پرداخت می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چندی پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ارتش بر توسعه سریع سواحل مکران تاکید کردند. سواحلی که به اعتقاد اغلب کارشناسان از ظرفیت بالقوه‌ای برای توسعه اقتصادی کشور برخوردار است.
منطقه مکران حد فاصل رأس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس‌بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان را شامل می‌شود. این سرزمین از موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای برخوردار است و بنادر آن از دیرباز، جایگاه تجاری ممتازی داشته است.

در طول تاریخ طمع بسیاری از پادشاهان را به خود جلب کرده است. در وصیت نامه تزار روس تاکیدات زیادی برای رسیدن آب‌های گرم موجود در خلیج فارس و دریای عمان وجود داشت و از سوی دیگر انگلیسی‌ها نیز بارها برای دستیابی به این بخش مهم و استراتژیک جهان تلاش کرده‌اند.

با وجود اینکه این سواحل در دوره‌های مختلف تاریخی همواره بخشی از خاک ایران بوده است اما علی‌رغم طرح‌های بیگانگان همواره مورد بی‌توجهی داخلی قرار داشته است. سواحل مکران دروازه ورود به آب‌های گرم است و از ظرفیت بالقوه‌ای برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی برخوردار است. بی‌مهری به سواحل مکران در داخل کشور به حدی بوده است که اکثر مردم جهان نام مکران را مترادف با کشور پاکستان می‌دانند.

با نگاهی اجمالی به نقشه‌های حمل و نقل دریایی بخوبی مشخص می‌شود که سواحل دریای عمان و خلیج فارس از ظرفیت باقوه‌ای برای ترانزیت کالا و خدمات برخوردار است. در صورت توجه به سواحل مکران در ناحیه شمال اقیانوس هند می‌توان از آن به‌عنوان یک پایگاه ترانزیتی به قلب آسیا و اروپا استفاده کرد. ایران بیشترین سواحل خلیج فارس را در اختیار دارد و سواحل مکران که ایران و پاکستان به طور مشترک از آن بهره مند هستند دروازه خلیج فارس به سوی آبهای گرم محسوب می شود.

وسعت سواحل مکران و همچنین موقعیت استراتژیک و ویژه این سواحل پتانسیل منحصربه فردی را برای ایران بوجود آورده است که به طور قطع با ایجاد بنادر پیشرفته در این مکان شاهد پیشرفت چشمگیر ایران در بخش ترانزیت کالا خواهیم بود.

حجم تردد کالا از نزدیکی سواحل مکران 

اگر به سطح استفاده کشورهای پیشرفته جهان نظیر آمریکا از ظرفیت های آبهای آزاد نگاهی بیندازیم به این موضوع پی خواهیم برد که این کشورها بر روی ظرفیت‌های ساحلی خود سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را انجام داده‌اند. برای مثال بنادر معروف سیدنی، شانگهای، دبی، بوستون سالانه میلیاردها دلار برای کشورهای خود به همراه دارند این در حالی است که موقعیت سواحل مکران به ‌مراتب بهتر از بسیاری از این بنادر است.

دسترسی و استفاده از راه های آبی خود یکی از المان های پیشرفت درجهان امروز و حتی دیروز است. بسیاری از کشورهای ابرقدرت دنیا با استفاده از راه های آبی مناطق مختلف جهان را تحت سیطره خود قرار دادند. در این میان کشورهای مختلفی چون پرتقال، آمریکا، انگلیس و ... را می توان مثال زد که با استفاده از ظرفیت کشتیرانی خود توانستند بر جهان سلطه یابند و در ادوار مختلف تاریخ کشورهای دیگر را به مستعمره خود تبدیل کنند. عدم توجه به این پتانسیل نیز می تواند کشورها را محصور سازد. یکی از المان های بین المللی شدن یک کشور نیز استفاده از راه های آبی است. راه های آبی که به راحتی کل جهان را به هم متصل می سازند و مرزبندی های زمینی و هوایی در آن کمتر دخالت دارد.

گسترش آمار ناوگان بین‌المللی

همچنین ترانزیت دریایی هم مقرون صرفه تر از دیگر راه هاست و هم اینکه حجم و میزان انتقال کالا از این لحاظ بسیار بیشتر از دیگر موارد است.

تنها کشوری که در محدوده آب‌های گرم شمال اقیانوس هند توانسته از ظرفیت بندری خود استفاده کند کشور امارات است. این در حالیست که امارات از نظر ژئوپلتیک فاصله بسیار زیادی با موقعیت سواحل ایران دارد و تنها غفلت از پتانسیل‌های داخلی کشور باعث شده تا بندر دبی تا این حد مورد توجه قرار بگیرد.

به هر لحاظ بندر مکران یکی از پتانسیل های بسیار جالب توجه در این زمینه است. ظرفیتی که تا به امروز چندان به آن توجه نشده است و همین غفلت سبب شده تا بازارهای دیگری نظیر بنادر امارات بوجود آید وبنادر کشورهای دیگر بتوانند خود را جایگزین بنادر ایرانی کنند. موضوعی که بدون شک با استفاده از ظرفیت سواحل مکران می تواند به گونه ای جالب توجه ورق را به سمت ایران برگرداند.


                              مکران در حدفاصل سه تنگه هرمز، باب المندب و مالاکا قرار دارد

مهمترین ویژگی منطقه مکران این است که در وسط سه تنگه مهم بین‌المللی هرمز، باب المندب و مالاکا قرار دارد که حدود یک سوم تجارت دنیا درآن صورت می‌گیرد. با وجود چنین ظرفیت ساحلی در طول چند دهه گذشته از ظرفیت این سواحل کاملا غفلت شده است. تنها توجه به نزدیکی ایران به قلب آسیا و از سوی دیگر ناامنی در دو کشور افغانستان و پاکستان بهترین مسیر ترانزیت کالا از طریق خاک ایران قرار دارد. توسعه مکران درآمد مناسبی را برای توسعه سواحل تفریحی و تجاری جنوبی ایران فراهم خواهد کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

مراسم روز دانشجو با حضورمدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان،مسئولین شهرستان وشرکت گسترده و پرشور دانشجویان، اساتید و کارکنان در دانشگاه آزاد واحد بندرجاسک برگزار شد.

در این مراسم رییس دانشگاه آزاد واحد جاسک با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: ۱۶ آذر نماد بیداری و استکبار ستیزی ملت ایران خصوصا دانشجویان و همچنین یادآور رشادت و جوانمردی جوانان این مرز و بوم در راه مبارزه با استکبار است.

مهندس رامین تفضلی ابراز داشت: دانشجویان به عنوان نیروهای مرجع جامعه و سردمداران علم و تعهد، همواره تلاش خود را برای پیشرفت کشور و حفظ ارزش ها جامعه و نظام بکار بسته اند.

رئیس دانشگاه آزاد واحد جاسک با تجلیل از دانشجویان،کارکنان و اساتید گفت:جهت بالا بردن سطح علمی دانشجویان، خدمت رسانی گسترده و افزایش کیفیت آمورش در این دانشگاه را مد نظر قرار داده ایم.

سپس امام جمعه جاسک با تحلیل تحولات کشور، توطئه های استکبار علیه ملت ایران در طول تاریخ و لزوم حفظ استقلال کشور، گفت: شهادت۳نفر دانشجو در ۱۶ آذر در راستای مبارزه با استکبار بود.

حاج آقا جواد غلامی با بیان اینکه دانشگاه مبداء تحولات و دانشجو بیدارترین قشر جامعه است، خاطرنشان ساخت: اگر ما در جنگ ۱ میلیون ایثارگر فدا نمیکردیم بایستی بعد از آن بیش از ۱ میلیون را فدا کرده و هیچ چیزی هم بدست نمی آوردیم.

غلامی ادامه داد:دانشجویان جز پیشگامان مبارزه با زیاده خواهی استکبار هستند و امام با دانشجویان شروع کرد و این انقلاب یکی از ارکانش دانشجویان هستند.

امام جمعه جاسک گسترش روحیه پرسشگری و توجه به مقوله علم و پژوهش را در دانشگاه ها مهم دانست و گفت: مهمترین مسئله داخلی کشور ما ،جنگ تحمیلی اقتصادی است و این جنگ جز با اصلاح فرهنگ مردم درست نخواهد شد و به نتیجه نمیرسد.

در ادامه این مراسم شعر طنز دانشجویی توسط ابراهیم کلانتری در رابطه با مشکلات و معضلات شهری و فرهنگی شهرستان قرائت شد که با تشویق حضار همراه بود.

سپس مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره به اینکه ۱۶ آذر ،نشانه اعتراض آمیز به حرکت خفت بار رژیم پهلوی بود گفت:اگر نشانی را در مقوله فرهنگی و هنری قرار دهیم نماد میشود که ۱۶ آذر نمادی شد برای عدالتخواهی،ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار که باید در تاریخ بماند؛نمادی شد که امام از حرکت دانشجویی جهت بارور کردن انقلاب استفاده نمود.

 

دکتر علیرضا درویش نژاد در ادامه بیان نمود:۱۶آذر نماد اندیشه است بر پایه مفاهیم دینی،نماد اندیشه است برای تبیین مفاهیم ارزشمند ولایت فقیه و در نبود ولایت فقیه ،اصول ما خدشه دار میشود.

 

درویش نژاد با بیان این نکته که بایستی نمادها حفظ گردند افزود:فضای دانشجویی فضای نشاط و امید و باروری است همانطور که رهبری انقلاب فرمودند دانشگاه محیط باروری و نشاط است.

در پایان مراسم از تعدادی از دانشجویان برتر درسی، فعالان فرهنگی، مدال آوران و قهرمانان ورزشی، انجمن های دانشجویی، با دادن هدایا و لوح تقدیر تجلیل گردید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

مدیر آموزش و پرورش جاسک چالش‌های آموزشی پیش روی روستاهای منطقه جانوری شهرستان جاسک را تشریح کرد.

خبرگزاری فارس: چالش‌های آموزشی در روستاهای منطقه جانوری جاسک

ابراهیم کریمی به اتفاق ابراهیم شریفی رئیس شورای بخش لیردف و میهن‌پرست سر‌پرست نمایندگی آموزش و پرورش در این بخش از مناطق دور افتاده حوزه جانوری بازدید کرد.

مدیر آموزش و پرورش جاسک در حاشیه این بازدید گفت: جهت رفع کمبودها و بررسی مسائل و مشکلات این مدارس و همچنین نظارت بر روند جذب دانش‌آموزان واجب‌التعلیم و دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل بر خود لازم دانستیم که از نزدیک، از این مناطق بازدید کنیم.

ابراهیم کریمی با بیان اینکه شوراهای اسلامی و دهیاران را باید در مبحث مذکور درگیر و کودکان واجب‌التعلیم را شناسایی کرد، افزود: متاسفانه شرایط این منطقه و مسافت طولانی آن (100 کیلومتر جاده خاکی تا محورهای آسفالته) مانع رشد و پرورش استعدادهای دانش‌آموزان شده است.

وی با بیان اینکه برای دسترسی به منطقه جانوری که مشتمل بر چندین روستاست باید مسافت در 100 کیلومتر جاده خاکی را پیمود، گفت: این امر توسعه آموزشی منطقه را با چالش روبرو کرده است.

مدیر آموزش و پرورش جاسک ادامه داد: همچنین تعداد دانش‌آموزان و به حدنصاب نرسیدن آنها و کلاس‌های چند پایه مشکلاتی را برای معلمان و آموزش و پرورش در کنار راه‌های دسترسی به روستاها به وجود آورده است.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از معلمان شاغل در این مناطق که "سختی‌های زیادی" را متحمل می‌شوند توصیه‌های لازم را به آن‌ها گوشزد کرد.

وی برای تسهیل در امر تحصیل دختران در مقطع متوسطه با توجه به پراکندگی منطقه، دستورات لازم را برای مطالعه و راه‌اندازی یک آموزشگاه در سطح متوسطه دوره اول در این منطقه صادر کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، طی حکمی امیر دریادار محمد حسین ملک زادگان را به عنوان ‘مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک’ منصوب کرد.
در حکم مهندس ترکان آمده است:
امیردریادار محمدحسین ملک زادگان
با عنایت به پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی جاسک به مجلس شورای اسلامی و ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم برای فراهم آوردن مقدمات راه اندازی و استقرار این منطقه و نظر به سوابق و تجربیات جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان “مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری- صنعتی جاسک” منصوب می شوید.
تأکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران و ضرورت بهره گیری از استعدادها و ظرفیت های عظیم این منطقه برای تبدیل به پایانه دوم صادراتی نفت جمهوری اسلامی ایران و پیش بینی دولت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی در این محدوده و استفاده از ظرفیت های قانونی در توسعه آن، ایجاب نماید برنامه ریزی لازم برای فراهم آوردن شرایط مناسب استقرار منطقه آزاد تجاری- صنعتی جاسک صورت پذیرد.
برای این منظور انتظار می رود جنابعالی با بهره گیری از توانمندی های موجود و انجام هماهنگی های لازم با نهادهای ذیربط، سازمان کار پیشنهادی برای منطقه و پیش بینی برنامه ها و اعتبارات جاری و عمرانی منطقه برای نیمه دوم سال ۱۳۹۳ و متعاقباً سال ۱۳۹۴ را در اسرع وقت تنظیم تا با طی مراحل قانونی، امکان عملیاتی سازی ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک در کمترین زمان ممکن میسر گردد.»

محمدحسین ملک زادگان متولد ۱۳۲۳ اردبیل است که پس از تحصیلات متوسطه به خدمت ارتش بویژه نیروی دریایی درآمد و با رتبه بالا در کنکور برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شد و در رشته مهندسی آرشیتکت دریایی تحصیل کرد.

ملک زادگان بیش از دو هزار روز دریانوردی را در کارنامه خود دارد. در بندرعباس طراحی عملیات های زیردریایی را برعهده داشت و اولین فرمانده زیردریایی دلفین بود که از آمریکا خریداری شد، سال ۱۳۵۹ به عنوان افسر طرح های عملیاتی منصوب و به عنوان معاون عملیاتی نیروی دریایی ارتش انتخاب شد.

دوران دفاع مقدس طرح عملیاتی ‘ذوالفقار’ توسط وی نوشته شد که به تصویب مقام معظم رهبری رسید و به عنوان فرماندهی نیروی دریایی انتخاب شد. وی بعد از جنگ تحمیلی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در نیروی دریایی فعالیت کرد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 17 آذر 1393 :: نویسنده : شهروند جاسکی
روز گذشته برق محله های لوران و یکبنی شهر جاسک نزدیک به 8 ساعت از حدود ساعت 14 بعدازظهر تا 22 شب قطع بود که مشکلات زیادی برای ساکنین این محلات بوجود آورد. متاسفانه عملیات اتفاقات برق جاسک در جهت رفع مشکل بسیار کند بود و باعث قطع طولانی برق شد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سخنگوی کمیسیون صنایع ومعادن مجلس گفت: اعضای کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با کلیات و جزئیات طرح ساماندهی خدمات رسانی به روستاها و سکونتگاه های عشایری موافقت کردند.

روح الله عباسپور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در تشریح دستور کار جلسه امروز کمیسیون صنایع ومعادن مجلس، گفت: در جلسه امروز ادامه بررسی طرح یک فوریتی ساماندهی خدمات رسانی به روستاها و بررسی لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز انجام گرفت.  

نماینده مردم آبیک وقزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس نمایندگان با کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی خدمات رسانی به روستاها و همچنین با انجام برخی اصلاحات با  جرئیات این طرح موافقت کردند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: همه موارد و بندهای آمده  در طرح یک فوریتی ساماندهی خدمات رسانی به روستاها به تصویب نمایندگان رسید و تغییرات جزیی هم که لازم بود اعمال و بر پیگیری و اجرایی شدن این سیاست گذاریها تاکید شد.

عباسپور گفت: در ادامه جلسه امروز همچنین لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز  بررسی شد و نمایندگان با کلیات این لوایح نیز موافقت کردند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

رییس جمهوری با اعلام تصمیم دولت برای واگذاری بخشهایی از آموزش به مردم گفت: بر اساس لایحه جدید دولت، اداره مدرسه به مردم واگذار می شود و دولت فقط سرانه تحصیلی دانش آموزان را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری استان گلستان افزود: با این روش، معلم باسوادتر و دانش آموز بهتر تحصیل و علم آموزی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: تهیه لایحه مذکور در راستای تصمیم دولت برای واگذاری وظایف خود به مردم جز در امور حاکمیتی صورت می گیرد.

وی همچنین بااشاره به اهمیت خطوط ریلی در کشور و تحول آفرین بودن آن در اقتصاد، از تلاش های دولت برای انجام عملیات اجرایی راه آهن گرگان - مشهد و  ایجاد کریدور رشت - آستارا و اتصال کریدور شمال به جنوب به دریای عمان خبر داد و گفت: با اتصال کریدور شمال به جنوب به دریای عمان، از ذخایر نفتی خارک و جاسک استفاده خواهد شد.

رییس جمهوری، احداث خط راه آهن چابهار را که از لحاظ استراتژیک برای کشور مهم است، از دیگر برنامه های دولت اعلام کرد و گفت: دولت درتلاش است خطوط ریلی را به همه کشورهای همسایه متصل کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته آینده و به خاطر پاسخگویی به 16 سوال نمایندگان مجلس در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حاضر می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طرح یک فوریتی بهینه‌سازی مصرف آب شرب، لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در جاسک و بررسی طرح دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده از مهم‌ترین برنامه‌های اعضای کمیسیون صنایع مجلس برای هفته آینده است که طی روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه در دستور کارشان قرار دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


این وبلاگ برای اطلاع رسانی شهرستان جاسک ساخته شده و وابسته به هیچ حزب و گروهی نمی باشد. امیدوارم با نظرات سازنده خود ما را یاری فرمائید.

مدیر وبلاگ : شهروند جاسکی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic